apríl 16, 2017

Milovaný aj nenávidený crossfit

Vždy keď sa niečo objaví niečo nové, vyvstane k téme množstvo otázok. Inak tomu nie je ani v prípade Crossfitu. Jedná sa o šport, ktorý je veľmi variabilný a intenzívny, že vedieť o ňom všetko a vykonávať ho je spočiatku skutočne veľmi náročné. Trvá to nejaký čas kým sa začnete cítiť ako ryba vo vode.  Preto pre vás máme niekoľko kľúčových chýb, ktorým by ste sa mali pre vaše dobro vyhnúť nech to stojí, čo to stojí.

Necvičte príliš rýchlo

Veľa ľudí si seba predstavuje ako dostatočne spôsobilého po fyzickej stránke na to, aby vhupli do Crossfitu plnou parou vpred. Pravdepodobne ste na tom skutočne fyzicky dobre, a dokážete zabehnúť hoci aj maratón, alebo dvíhate superťažké závažia. To je skutočne chválihodné. Ale keď sa bavíme o Crossfite, musíme si niečo povedať.

crossfit
Aj pri crossfite si dajte pozor na príliš ťažké váhy.

Dvíhanie príliš ťažkých váh a príliš rýchlym tempom sa v zásade neodporúča. Ak nie ste schopní sa zamerať na techniku, vaše napredovanie a progress utrpí strašným spôsobom. Taktiež musíme poznamenať mimoriadne dôležitú vec. Ak vaše telo nie je pripravené na veľkú záťaž s ohľadom na váhu, ktorú sa chystáte dvihnúť, môžete sa škaredo zraniť. Preto je dobré sa informovať v telocvični a pre začiatok požiadať o asistenciu pri cvičení. Vezmite si to k srdcu a zamerajte sa viac na správnosť cvičenia, než na to, koľko dokážete vytlačiť. Len tak medzi rečou – vaše ruky budú trpieť, takže odporúčame rukavice na crossfit.

Crossfit nie je o hádaní sa

Existujú haldy informácií o úvodných fázach Crossfitu, ktoré by ste si mali pre vaše dobro zistiť. Keď si nie ste niečim istí, je veľmi dôležité sa pýtať. Pretože kto sa nepýta, ten sa málo dozvie.Na tieto veci je tam váš tréner. Presne na ten účel sa v telocvični nachádza.

Nezabúdajte na regeneráciu a odpočinok

Množstvu cvičiacich sa Crossfit zapáči natoľko, že je pre nich veľmi ťažké si od neho na čas oddýchnuť. Najmä v začiatkoch je dôležité, aby si vaše telo privyklo na cvičebný režim. Intenzita cvikov a celková záťaž môže ochromiť vaše svaly pokiaľ im nedodáte dostatok času na regeneráciu. Skutočne nie je dobré neustále drať vaše šortky a športové oblečenie ako také a siliť to. Pokiaľ nedokážete len tak sedieť, oddychovať môžte aj pohybovo-aktívne. Skúste si dať dlhšiu prechádzku, poprípade si choďte zaplávať. A nezabúdajte na strečing!

Nezápaste so svojim egom, odložte ho nabok

Každý z nás má svoje silné a slabé stránky. Nie je hanbou, keď niektoré cviky nezvládate, to by však nemalo byť vecou, ktorá vás časom odradí, teda dôvodom prečo by ste mali na Crossfit zanevrieť. Niektorí cvičiaci robia zásadnú chybu v tom, že im ich vlastné ego a pocit dôležitosti bránia v správnom cvičení a uchopení Crossfitu ako takého. Správny prístup ku cvičeniu je cestou k úspechu, nie vaša hrdosť.

crossfit
Crossfit je náročný, ale stojí to za to!

Nevzdávajte sa

Nemusíte sa stať Crossfit hviezdou, dosahovať fantastické cvičebné výsledky a dvíhať tony závažia jednou rukou. O to v Crossfite nejde a nikdy ani nešlo. Najdôležitejšie je dokončiť sériu vašich cvikov v danom dni. Jednoducho dokončiť, čo ste začali. Veľa športovcov má schopnosť dokončiť svoje cvičenie, či už majú dobrý alebo zlý deň. Ak sa im to náhodou nepodarí, je to z dôvodu, že čelia zraneniu, alebo zlému zdravotnému stavu. Nevzdávať sa je už akousi vypestovanou nevyhnutnosťou a vlastnosťou v ich aktívnom živote. Najlepšie je, že keď sa naučíte nevzdávať sa, prenesie sa to aj do ďalších sfér vášho života. A to je, povedzme si otvorene, mimoriadne pozitívna vlastnosť.

Nebojte sa skončiť so zlozvykmi

Väčšina ľudí, ktorá začína s Crossfitom hľadá vo svojich životoch potrebnú zmenu. Ale keď chcete niečo prijímať, musíte sa aj niečoho vzdať. Preto ak ste napríklad fajčiarom, prípadne konzumentom nezdravej stravy.. ukončite to! Musíte začať od seba, vaše problémy dokážete vyriešiť len vy samí. Preto sa vzdajte zlozvykov, ktoré ohrozujú váš zdravotný stav. Budete sa cítiť lepšie, a čo je najpodstatnejšie, aj Crossfit sa vám bude vykonávať oveľa lepšie.

Zožente si radšej fitness oblečenie, nahodte legíny na cvičenie, prípadne is zabezpečte fitness pomôcky na doma, a uvidíte, že časom oceníte svoje kroky. Vaše okolie si tiež všimne, že so sebou niečo robíte. S tým sa dostaví okrem želaného efektu aj obdiv vašich známych.

Máte aj Vy nejaké rady a povzbudenia pre začínajúcich crossfiťákov? Dajte nám vedieť!

Komentáre

Komentárov

Obchod so športovými potrebami, módnym športovým oblečením a doplnkami výživy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *