16 mája, 2019

Kreatín a jeho význam v našom tele

Čo je kreatín a aký má význam pre naše telo?

V prvom rade je dobré vedieť, čo môžeme od neho očakávať. Veľa užívateľov má totižto zahmlené predstavy o tom ako funguje. Veľa ľudí sa domnieva, že kreatín je niečo na spôsob anabolických steroidov a že majú od neho očakávať priamy rast svalovej hmoty. A potom sú samozrejme sklamaní. Preto sa poďte najprv s kreatínom zoznámiť.

Kreatín je vlastná aminokyselina ktorú si organizmus vytvára syntézou z troch aminokyselín glycínu, arginínu a metionínu, a to v pečeni ale predovšetkým v ľadvinách. Telo má však obmedzenú schopnosť tejto syntézy a iba doplňuje množstvo, ktoré nebolo dodané stravou – a tá je hlavným zdrojom kreatínu.

King kreatín je kvalitný doplnok výživy ktorý nezadržiava vodu v tele
King kreatín má výhodu, že nezadržiava vodu

Kde sa kreatín nachádza a v akom množstve?

Zastúpenie má prevažne v mäse, čo nieje určite dobrá správa pre vegetariánov a tých čo vyraďujú mäso zo svojho jedálnička. Ďalším zdrojom sú ryby. Napríklad konzumáciou slede získame 6,5-10 gramov kreatínu v jednom kile. O niečo menej obsahuje losos 4,5g na 1 kg, tuniak 4g na 1 kg a treska 3g na 1kg. Mäso či už hovädzie alebo bravčové obsahuje medzi 4,5 až 5g na 1kg. Hydina obsahuje 4,5 až 5,6g na 1kg. Milovníkov mlieka musíme sklamať pretože, mlieko obsahuje iba 0,1g na 1 liter.

Čo dosiahneme užívaním kreatínu?

Je to nevyhnutný energetický zdroj pre svalovú činnosť. A od jeho množstva je priamo závislá dĺžka svalovej práce a jej kvalita.

– Zväčšenie svalov
– Zvýšenie sily
– Zlepšenie svalovej vytrvalosti
– Zvýšenie anaeróbnej sily a výkonnosti (skoky, drepy…)

Prvý objav kreatínu

Kreatín bol objavený v roku 1832 v mäse a odtiaľ pochádza i jeho názov z gréckeho „kreas“ (nápadná podobnosť s neskoršie objaveným karnitínom rovnako v mäse). Čo je vcelku zákonité pretože 95% kreatínu sa vyskytuje vo svalovom tkanive, teda v mäse a iba 5% v iných orgánoch – srdci, mozgu a v semenníkoch. Celkové množstvo kreatínu v tele sa pohybuje podľa telesnej váhy medzi 100 až 140 gramov a jeho denný obrat je okolo 2 gramov.

 

Komentáre

Komentárov

Obchod so športovými potrebami, módnym športovým oblečením a doplnkami výživy.