23 apríla, 2019

Ktorý proteín je najlepší?

Proteín si vyberáme najmä podľa zdroja bielkovín.

Najzákladnejší a pravdepodobne aj najznámejší proteín je srvátkový. Srvátkový proteín sa vyznačuje rýchlym vstrebaním. Za proteíny ktoré majú kvalitný zdroj bielkovín a radia medzi najkvalitnejšie sú vaječný alebo hovädzí proteín. Takzvaný nočný alebo kazeínový je ideálnou voľbou na noc pred spaním, alebo ak má človek dlhý rozostup medzi jedlami. Samozrejme v našej ponuke nájdete aj vegánsky čisto z prírodných zdrojov.

Srvátkové proteíny

Srvátkové proteíny sa podľa spracovania delia na srvátkový koncentrát, srvátkový izolát a srvátkový hydrolyzát. Za najmenej kvalitný zo srvátkových proteínov môžeme označiť srvátkový koncentrát. Za kvalitný proteín sa považuje srvátkový izolát a srvátkový hydrolyzát, nakoľko majú vyšší obsah bielkovín a nízky obsah sacharidov a tukov. Samozrejme za kvalitné srvátkové proteíny si priplatíme viac.

Za kvalitný proteín sa považuje srvátkový izolát a srvátkový hydrolyzát
Srvátkové proteíny

Kazeínové proteíny

Kazeínové proteíny sa vyrábajú z dominantnej mliečnej bielkoviny. Vyznačujú sa vysokým obsahom esenciálnych aminokyselín s rozvetveným reťazcom (BCAA), a veľmi vysokým obsahom l-glutamínu (vyšším, než srvátkové bielkoviny). Kazeínové proteíny poskytujú krvnému obehu pomalé ale stabilné dodávanie aminokyselín. Kazeínový proteín je vhodné užívať pred spaním alebo medzi dlhším rozostupom medzi jedlami. Je ideálny pre budovanie a regeneráciu svalovej hmoty.

Kazeínový proteín je vhodné užívať pred spaním alebo medzi dlhším rozostupom medzi jedlami
Kazeínové proteíny

Vegánske proteíny

Vegánske proteíny vďaka svojmu vynikajúcemu zloženiu majú porovnateľnú nutričnú hodnotu ako srvátkové proteíny. Kvalitné vegánske proteíny neobsahujú laktózu, lepok ani cholesterol. Je tiež ideálny pre všetkých, ktorí síce nie sú vegetariáni, ale chcú znížiť spotrebu živočíšnych bielkovín bez zníženia kvality bielkovín v ich strave. Vegánske proteíny sú čisto rastlinného pôvodu a poväčšine ide o sójový, ryžový, konopný alebo hráškový proteín. Prispieva k rastu a udržaniu svalovej hmoty.

Kvalitné vegánske proteíny neobsahujú laktózu, lepok ani cholesterol
Vegánske proteíny

Sójové proteíny

Sójové proteíny majú kvalitný aminokyselinový profil a najmä vysoký obsah Arginínu a Glutamínu. Proteíny zo sóje patria u vegánov a ľudí trpiacich intoleranciou na laktózu, medzi obľúbené doplnky výživy. Do tela sa uvoľňuje pomalšie ako srvátkový ale zároveň rýchlejšie ako kazeínový. Sójové proteíny je však označovaný za menej kvalitný proteín v porovnaní so srvátkovým proteínom.

Sójové proteíny majú kvalitný aminokyselinový profil
Sójové proteíny

Hovädzie proteíny

Hovädzie proteíny majú vyšší obsah železa a vitamínov a je ideálny na rast kvalitnej svalovej hmoty. vyrábajú sa z kvalitného hovädzieho mäsa a majú nízky obsah tukov, sacharidov a cholesterolu. Hovädzí proteín je preto ideálna voľba pre ľudí ktorá majú alergiu na sóju alebo trpia intoleranciou laktózy. Prispieva k tvorbe a obnove kolagénu.

Hovädzie proteíny majú vyšší obsah železa a vitamínov
Hovädzie proteíny

Vaječné proteíny

Vaječné proteíny majú vysokú biologickú hodnotu a zároveň nízky obsah cholesterolu, tukov a sacharidov. Je to pre vás perfektná náhrada za srvátkové proteíny v prípade, že trpíte intoleranciou laktózy. Vaječné proteíny sa uvoľňujú do tela podstatne dlhšie ako srvátkové proteíny. Vaječný proteín obsahuje síru a preto pri užívaní tohto typu proteínu je častým sprievodným javom zvýšená plynatosť.

Vaječné proteíny majú vysokú biologickú hodnotu
Vaječné proteíny

Viaczložkové proteíny

Viaczložkové proteíny sú ideálna voľba či už po tréningu alebo pred spaním, keďže obsahuje rýchlo a zároveň aj pomalšie sa vstrebávajúce bielkoviny do tela. Poväčšine je viaczložkový proteín zložený zo srvátky, kazeínu, vajca a izolátu. Sú vhodné aj medzi dlhým rozostupom medzi jedlami. Viaczložkové proteíny majú vysoké nutričné hodnoty a podporujú nárast svalovej hmoty.

Viaczložkové proteíny majú vysoké nutričné hodnoty
Viaczložkové proteíny

Komentáre

Komentárov

Obchod so športovými potrebami, módnym športovým oblečením a doplnkami výživy.