24 mája, 2019

Leucín je najsilnejšia aminokyselina

Leucín budete potrebovať pre rast ale aj rysovanie svalov

Leucín patrí medzi esenciálne aminokyseliny. Esenciálne aminokyseliny si naše telo nevie vytvoriť, preto sú prijímané buď zo stravy alebo formou doplnkov výživy.

Leucín tvorí iba 5-10% proteínov. Hladina leucínu v krvi klesá počas  silového tréningu až o 30% a o 11-33% počas aeróbneho tréningu. Z tohto je jasne vidieť, že športovci potrebujú väčší príjem leucínu ako bežný ľudia.

Hladina leucínu v krvi klesá počas silového tréningu až o 30% a o 11-33% počas aeróbneho tréningu
Pomocou leucínu zabránite katabolizmu a podporíte anabolizmus

Aká je ideálna denná dávka Leucínu?

Štúdie ukazujú, že už 5 gramov pre 100kg športovca zabraňuje poklesu hladiny leucínu v krvi počas intenzívneho posilňovacieho tréningu. V prípade kulturistov teda vidíme, že doplnky výživy dávajú zmysel a mali by ste ich zaradiť do svojho stravovacieho plánu.

Udržaním zvýšenej hladiny leucínu  v krvi zabránime katabolizmu. Takisto pri zvýšenej hladine má pečeň lepšie podmienky pre produkciu glukózy. Tým je ľahšie regulovaná hladina cukru v krvi. Použitím leucínu v diéte zlepšujete metabolizmus glukózy. Tento regulačný účinok je výraznejší, keď vaša strava obsahuje súčasne veľa bielkovín. Vzhľadom  k podpore anabolizmu tak leucín robí diétu znesiteľnejšou.

Nachádza sa leucín aj v Bcaa?

Bcaa v dnešnej dobe pútajú na seba veľkú pozornosť. Bcaa sú aminokyseliny z rozvetveným reťazcom a to izoleucín, leucín a valín. Tieto tri aminokyseliny tvoria tretinu svalových bielkovín. Bcaa zabraňujú katabolizmu a zároveň podporujú anabolizmus v priebehu regenerácie.

Doplnok výživy s obsahom Bcaa obohatený dvojnásobnou dávkou leucínu (teda pomer 2:1:1), výrazne zlepšuje anabolizmus ako keby boli aminokyseliny v rovnakom pomere.

Bcaa obsahujú leucín, podporujú anabolizmus a zároveň zabraňujú katabolizmu
Bcaa s obsahom leucínu v pomere 2:1:1

HMB ako bratranec leucínu

Mnohí športovci si to neuvedomujú, ale doplnok výživy HMB je vedľajším produktom metabolizmu leucínu. HMB podobne ako leucín zabraňuje katabolizmu a pomáha pri redukcii tukov. Je potrebné však dodať, že najvýraznejšie antikatabolické a tuky spaľujúce účinky, sú vidieť u ľudí ktorí začínajú s cvičením. Pokiaľ teda patríte k začínajúcim športovcom, môžete sa tešiť na dramatické účinky HMB, v opačnom prípade to radšej skúste s leucínom.

 

Komentáre

Komentárov

Obchod so športovými potrebami, módnym športovým oblečením a doplnkami výživy.