23 júla, 2020

Raňajky – jedlo, od ktorého sa odvíja celý deň

Určite ste už počuli o tom, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Väčšina ľudí ich napriek tomu vynecháva. Prečo je tomu tak? Najčastejším dôvodom je, že nemajú čas. Od raňajok závisí celý deň. Pre športovca je deň bez nich veľmi ťažký. Na ich prípravu pritom niekedy stačí 15 minút. Naozaj si nevedia privstať o 15 minút skôr, aby mali cez deň viac energie a neboli vyčerpaní? Ak vám vstávanie robí problém, pripravte si raňajky večer, pred tým ako pôjdete spať. Ráno už ich stačí iba zjesť a vydať sa do práce školy či niekam inam.

Prečo sú až tak dôležité?

Raňajky tvoria 20 až 25 percent denného energetického príjmu. Telo je po spánku. Počas noci neprijímalo žiadnu potravu, takže automaticky očakáva, že mu dáte energiu v podobe ľahkých bielkovín, sacharidov a vitamínov na denné fungovanie. Ak si nenájdete čas na raňajky, je tu veľká šanca, že budete celý deň unavení spolu so zlou náladou. Ak ste typ človeka, ktorý dlhodobo neraňajkuje, môže to mať vážny dopad na vašu fyzickú aj psychickú pohodu. Najhoršie ale je, že sa vám spomalí metabolizmus. To je asi najväčšie negatívum. Vaše telo sa po 8 až 10 hodinovom spánku dostáva do katabolizmu. Znamená to, že všetky vaše zásoby v tele sú vyčerpané a telo si berie energiu zo svalových bielkovín. Následkom čoho je úbytok aktívnej svalovej hmoty. Pre všetkých športovcov naozaj veľmi nevýhodné.

Raňajky šampiónov

Určite si pamätáte ako vo filme Rocky, Silvester Stallone každé ráno vypil 5 vajec. Pre boxerov či iných športovcov sú dôležité bielkoviny, sacharidy a zdravé tuky. Miešané vajíčka a.k.a. praženica či vajce na tvrdo i na mäkko, k tomu nakrájaná čerstvá zelenina sú veľmi dobré možnosti ako začať deň. Ak nemáte čas na prípravu vajec, môžete si napríklad zamiešať biely jogurt s ovsenými vločkami, proteínom a ovocím.V prípade, že ste náhodou zaspali a naozaj nestíhate, stačí si k ovseným vločkám prisypať srvátkový proteín, zaliať horúcou vodou a pridať orechy.
Odporúčanie nakoniec: Ovsené vločky sú naozaj dobré na raňajky, pretože aj v malom množstve zasýtia. Čiže ak chcete byť úspešní športovci, netreba do seba nič sypať. Stačí si na raňajky prisypať pár vločiek.

Komentáre

Komentárov

Obchod so športovými potrebami, módnym športovým oblečením a doplnkami výživy.