28 februára, 2017

Strečing – naťahovanie

Na čo je toto špeciálne cvičenie ? Zlepšovanie kĺbovej pohyblivosti, udržiavanie pružnosti svalov a šliach, prevencia proti svalovým úrazom a prevencia proti svalovým úrazom kĺbov, zvyšovanie odolnosti proti únave a veľa iného pozitívneho.

Ako a kedy ?

Strečingové cvičenie aplikujeme až po dôkladnom rozohriatí a rozcvičení ( napríklad: stacionárny trenažér, krúženie pažami, trupom a podobne ). Oblečte si preto pohodlné oblečenie, ako aj obuv. Strečing nikdy neprevádzame na takzvané „studené“ svaly sú totiž málo pružné a pri aplikovaní strečingu by sa mohli ľahko poškodiť alebo v zapätí po alebo počas tréningu.

strečing

Druhy strečingu:

dynamický strečing – kmitanie prudkými pohybmi za hranicu rozsahu pohybu ( typická „školská“ rozcvička ). Tento spôsob označujeme ako nevhodný, čo potvrdili aj výskumy nakoľko pri ňom vo veľa prípadoch prichádza k zraneniam ( jemným trhlinkám vo svalových bunkách a na šľachách, poranenia kĺbov …. ).
strečing postupného naťahovania – pri tejto strečingovej metóde sa sval naťahuje postupne vo viacerých, spravidla 3 fázach. Po miernom natiahnutí svalu, ktoré trvá 7 – 15 sekúnd nasleduje intenzívnejšie natiahnutie a po ňom ďalšie natiahnutie.

Ako najvhodnejší spôsob odporúčame

statický strečing ( napätie, uvoľnenie a natiahnutie ) – spočíva vo využití počiatočného napínania svalovej skupiny, ktorá sa precvičuje. Ide o izometrickú 20 – 30 sekúnd trvajúcu kontrakciu, pri ktorej sa nemení dĺžka svalu, ale jeho napätie. Potom sval na 3 – 5 sekúnd uvoľníme a vzápätí ho na 20 – 30 sekúnd natiahneme.

napätie – skrčenie ( stiahnutie, napnutie ) precvičovanej skupiny v trvaní 20 – 30 sekúnd
uvoľnenie – kľudový stav v trvaní 3 – 5 sekúnd
natiahnutie – precvičovanej skupiny v trvaní 20 – 30 sekúnd

strečing
Po dobrom strečingu sa dejú zázraky

 

 

Komentáre

Komentárov

Obchod so športovými potrebami, módnym športovým oblečením a doplnkami výživy.

Pridaj komentár